-Ordförandebrev nr 12 – september 2024

Till alla medlemmar

Det händer mycket så här i början av hösten och verksamheten i SU är redan igång. Lennart Angselius och Lennart Lindberg har promenerat med två grupper i Stassparken och den tredje går av stapeln på tisdag 3 september. Då är det också vandringsresa till Hjo och vi har många fler aktiviteter under kommande vecka.

Föreläsningarna: Jag ber alla observera och komma ihåg att föreläsning nr 3 med Bodil Jönsson ”Uppdrag kunskap” 7 oktober och föreläsning nr 4 med Peter Gärdenfors ”Tanken, minnet och medvetandet” 14 oktober båda äger rum i Pingstkyrkan. Vidare är föreläsning nr 1 med Maria Hedblom ”Artificiell intelligens” dubblerad och det blir ett extra tillfälle onsdag 18 september i Immanuelskyrkan, då det finns platser kvar.

Det kommer att bli ytterligare en grupp Konstvandring på Länssjukhuset Ryhov och de medlemmar som står på kö för de två annonserade tillfällena har förtur. Ev lediga platser kommer att utannonseras liksom chokladprovningen som ännu inte är klar. Kom ihåg att titta på Lediga platser på vår webbsida!

Studiecirkeln HEAT genomfördes under våren och forskningsgruppens resultat kommer att presenteras vid spridningskonferensen Gyllene år i gröna städer tisdag 22 oktober kl 13-17 i Göteborgs stadsbibliotek. Läs mer på länken www.gu.se/evenemang/gyllenear.

Tyvärr måste jag meddela att det aviserade gästspelet i november med Strindbergspjäsen Dödsdansen är inställt.

Arbetsgrupperna har börjat sin planering för programmet våren 2025 och jag vill uppmana all att komma med tips och idéer till programpunkter. Vänta inte med att höra av dig om du kommer på något!

Måndag 9 september kl 10-13 är det ett stort evenemang i Rådhusparken när Jönköpings kommun och Region Jönköpings län ordnar mässan Senior i Fokus. SU kommer att vara där – kom gärna och träffa oss!

JU Live hade sin första föreläsning för terminen redan 29 augusti. Nästa öppna föreläsning äger rum 19 september då Malin Jakobsson vid Hälsohögskolan kommer att tala om Sömnbrist hos unga: Ett växande problem. Läs mer om JU Live på länken www.ju.se/julive där du också kan anmäla deltagande.

Kulturtisdag på Caffè Nero startar 3 september kl 14.00 då Anders Dybelius berättar om Gränna och grevskapets historia. Kulturtisdag har program jämna veckor på tisdagar kl 14.00 och sista gången för terminen kommer SU:s kör att medverka med stämningsfull julmusik.

På Länsmuseet händer det mycket under hösten. SU besöker Länsmuseet och Bauerutställningen 2 oktober. Det finns platser kvar. Bl.a. kan också du anmäla dig till besök i Jönköpings äldsta byggnad Göta hovrätt fredag 6 september, https://jonkopingslansmuseum.se/se-och-gora/kalender/evenemang/gota-hovratt/. Du kan också lyssna till två föreläsningar av Erik Angner, professor i praktisk filosofi vid Stockholms universitet, onsdag 11 september kl 12.00 Lycka och det goda livet – vetenskap och filosofi och/eller kl 17.30 En bättre värld är möjlig. Läs mer på länkarna https://jonkopingslansmuseum.se/se-och-gora/kalender/evenemang/lycka-och-det-goda-livet/ och

https://jonkopingslansmuseum.se/se-och-gora/kalender/evenemang/erik-angner-battre-varld/.

Det händer också mycket på Kulturhuset Spira som har ett brett utbud och jag vill särskilt peka på Studio Spira 24 september då du kan träffa chefsdirigenten för Jönköpings Sinfonietta Johannes Gustavsson i programmet Vad gör dirigenten? om dirigentens roll och betydelse för musiken.

Hoppas att vi ses vid månadsmötet 12 september kl 14.00 i Allianskyrkan! Välkommen!

Med hälsningar

Tora Wigstrand, ordförande